استرس و ریزش مو

مقالاتاسترس و ریزش مو

بدن انسان طوری ساخته شده که به استرس واکنش نشان می دهد، گاهی استرس می تواند مفید بوده و باعث آمادگی انسان برای مقابله با خطر می شود، هنگام استرس میزان ترشح برخی از هورمون ها و قند خون افزایش می یابد که سبب افزایش انرژی و آمادگی بدن برای مقابله با خطر می شود.
استرس زمانی مضر است که شخص بیش از حد و برای مدت طولانی گرفتار آن شود و بدن فرصت کافی برای استراحت و بازسازی خود را نداشته باشد. استرس به هر شکل اعم از مشکلات عاطفی، اقتصادی، تفکر زیاد، زندگی در شهر های شلوغ و پر سر و صدا، کم خوابی و غیره می تواند موجب تخریب بدن به اشکال مختلف گردد.
وقتی تحت استرس قرار می گیریم چه تغییرات بیوشیمیایی و فیزیکی در بدن ما رخ می دهد:
۱. وقتی تحت استرس قرار می گیرید غده هیپوتالاموس در مغز از طریق آزاده سازی یک محرک شیمیایی در خون و همچنین ارسال سیگنال عصبی سبب تحریک غدد آدرنال(فوق کلیوی) می شود. در این موقع غدد آدرنال چندین هورمون از قبیل کورتیزول را در خون آزاد کرده که سبب افزایش قند و فشار خون می شود. ترشح این هورمون سبب مصرف مقدار زیادی از عناصر روی، ویتامین های سی و گروه ب می گردد و سپس بدن برای کاهش فشار خون به مصرف مقادیری از عنصر منیزیم می پردازد، استمرار استرس سبب مصرف بیشتر این عناصر و در نهایت تخیله ذخایر بدن می گردد، بیش از ۱۰۰ آنزیم در بدن برای ترشح نیاز به عنصر روی و بیش از ۴۰۰ آنزیم نیاز به منیزیم دارند، نشانه های کمبود این عناصر در بدن عبارتند از: کاهش انرژی، کاهش تولید آنزیم های گوارشی و به دنبال آن بروز مشکلات مرتبط با گوارش، افزایش فشار خون، ریزش مو و غیره. همچنین استمرار استرس سبب تضغیف غدد آدرنال و بروز مشکلات مرتبط با آن از قبیل: خستگی مفرط، کاهش ایمنی بدن، مشکلات عصبی، ریزش مو ها و… می گردد. جهت مطالعه بیشتر به مقاله ضعف غدد آدرنال مراجعه نمایید.
۲. تمایل زیاد به خوردن مواد قندی و چربی: تحقیقات نشان می دهند آزاد شدن بیش از حد هورمون کورتیزول در خون سبب افزایش تمایل انسان به خوردن مواد قندی و چربی می شود. محققان بر این باورند ازدیاد این هورمون فعالیت بخشی از مغز را که مسئولیت کنترل اشتها را برعهده دارد برای چندین ساعت مختل کرده و فرد بعد از آنکه تحت استرس قرار گرفت به خوردن بی رویه مواد غذایی به ویژه چربی و مواد قندی می پردازد.
۳. اضافه شدن وزن: معمولا بعد از آنکه فرد تحت استرس قرار می گیرد و به واسطه واکنش های فیزیکی و بیوشمیایی که در بدن رخ می دهد احساس خستگی می کند و متقابلا برای مدتی از انجام فعالیت های بدنی اجتناب می نماید، در این حالت تمام مواد غذایی به چربی تبدیل شده و باعث افزایش وزن می گردد.
۴. افزایش خطر سکته قلبی: تحقیقات در اروپا بروی ۲۰۰۰۰۰ کارمند نشان می دهد آنهایی که سمت های پر استرس داشته اند نسبت به سایرین ۲۳% بیشتر دچار سکته قلبی شده اند.
۵. سر درد: هورمون هایی که باعث واکنش بدن به استرس می شوند از قبیل آدرنالین و کورتیزول سبب تغییراتی در عروق می گردند که سردرد های شدید و گاهی حملات میگرنی را به دنبال خواهد داشت.
۶. کاهش حافظه: ازدیاد هورمون های ترشح شده حین استرس با مولدهای شیمیایی که انتقال دهنده پیام های عصبی بین سلول های مغزی هستند تداخل عمل دارند و سبب می شوند که فرد تا مدتی نتواند به درستی فکر و تصیمیم گیری نماید.

فرستادن پیام ...
تماس با کارشناسان فروش از طریق واتساپ
با سلام، به پشتیبانی شرکت عطارد سبز خوش آمدید، در حال حاضر با کارشناسان ما در ارتباط هستید ... در صورت تمایل پیام بفرستید.