نسخه‌های گیاهی

مقالاتنسخه‌های گیاهی

توصیه به نوشیدن چای و نبات در هنگام دل درد، عرق نعنا در هنگام نفخ، جوشانده ریشه شیرین بیان هنگام درد معده و… از جمله این توصیه‌هاست که در صندوقچه اسرار هر مادر‌بزرگی پیدا می‌شود. هرچند که بسیاری این توصیه‌ها را غیر‌علمی می‌دانند و زیاد آنها را جدی نمی‌گیرند اما تاثیر برخی از آنها به صورت علمی ثابت شده و تعجب می‌کنید اگر بگوییم متخصصان، بسیاری از مواد معمولی و طبیعی را در درمان برخی از مشکلات کار‌گشا می‌دانند. برای امتحان این نظریه‌ها فقط کافی است درب کابینت آشپزخانه را باز کنید و این بار نگاهی علمی به محتویات آن بیندازید.
خم‌های دهانی: چای بابونه در تسکین درد زخم‌های دهانی موثر است. این نظر دکتر راب هیکس از لندن است که معتقد است، برای تاثیر بهتر باید اجازه دهید دم کرده خنک شود و بعد مصرف شود. البته فراموش نکنید پیش از قورت‌دادن، جوشانده را در دهان بچرخانید و هر دو ساعت یک بار این کار را تکرار کنید. این گیاه حاوی موادی است که التهاب را برطرف می‌کند.
عفونت ادراری: دکتر جنی بایروم متخصص زنان و زایمان یکی از دانشگاه‌های انگلیس توصیه می‌کند برای تسکین درد عفونت دستگاه ادراری نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را در ۲۰۰سی‌سی آب حل کرده، بنوشید. این کار باعث کاهش حالت اسیدی ادرار شده و در نتیجه سوزش و درد کمتر می‌شود. در صورت بروز اولین نشانه‌های عفونت این کار را یک یا ۲ بار در روز انجام دهید.
استفاده از آب آلبالوی خانگی هم در این مورد توصیه می‌شود. آب آلبالو حاوی موادی است که از فعالیت باکتری‌ ای‌کولای جلوگیری می‌کند. متخصصان به طور معمول التهاب مثانه را به این باکتری نسبت می‌دهند. بنابر‌این اگر آلبالو را بجوشانید تا مایع یکنواختی به‌دست آید و بعد از خنک شدن، آب‌آلبالو را ۲ بار در روز میل کنید، از دردتان کاسته می‌شود.
اگزما: اگر اگزما دارید یا از خشکی و خارش پوست رنج می برید طبق دستور
دکتر پاول گریفتز از جو دوسر غافل نشوید. این ماده حاوی ترکیبات ضد التهابی به نام آونانترامید است که اثر ضد خارش هم دارد.
برای بهره‌گیری از این خاصیت، کافی است چند قاشق چایخوری جو دوسر را در یک پارچه نخی نازک بریزید و آن را ببندید و در وان آبی که استحمام می‌کنید قرار دهید. روغن زیتون هم برای تسکین اگزما مفید است چون مواد ضد باکتری دارد و جلوی آسیب دیدن پوست را می‌گیرد.
زگیل: دکتر مایکل اونیل جراح معتقد است اگر روی زگیل را با قسمت داخلی پوست موز رسیده بپوشانید به ترمیم آن کمک می‌کند. این ادعای اونیل دلیل ساده‌ای دارد: درون بخش داخلی پوست موز ماده‌ای به نام موسیلیج وجود دارد که خاصیت ضد ویروس دارد. به اعتقاد این متخصص اگر هر شب روی زگیل را با قسمت داخلی پوست موز بپوشانید، پس از مدتی زگیل برطرف می‌شود.
سرکه ماده دیگری است که دکتر راونایک معتقد است در درمان زگیل کاربرد دارد. این متخصص دانشگاه شفیلد اسید سرکه را نابود‌کننده بخش‌های ویروسی زگیل می‌داند و می‌گوید: هر روز حداقل ۱۵ دقیقه ناحیه مبتلا را در سرکه رقیق شده فرو ببرید و این کار را آنقدر تکرار کنید تا زگیل برطرف شود.
سیاتیک: پشت به یک دیوار بایستید و یک سیب زمینی را در ناحیه باسن درست جایی که درد از آنجا منشأمی‌گیرد قرار دهید. این توصیه دکتر رابین شفرد به تمام کسانی است که از درد سیاتیک شکایت دارند. وی که در زمینه درد‌های استخوانی تخصص دارد، معتقد است وقتی سیب‌زمینی را به دیوار فشار می‌دهید مثل اهرم بر روی عضله عمل می‌کند و یک محور ایجاد می‌کند که عضله بر روی آن کشش پیدا می‌کند.
این روش باعث تسکین درد تنش عضلا‌نی ناشی از سیاتیک می‌شود. عصب سیاتیک بزرگترین عصب بدن است که از طناب نخاعی به سمت هر پا امتداد پیدا می‌کند. اگر دردتان زیاد است هر روز چند بار این کار را تکرار کنید.
سرماخوردگی و آنفلوانزا: بسیاری از ما تصور می‌کنیم که هنگام سرماخوردگی باید از خوردن ترشی، ادویه‌جات و … خودداری کنیم، اما دکتر گریفیتز نظریه جالبی دارد که خلاف این باورهای قدیمی است. با خوردن مواد ادویه‌دار مثل کاری، مخاط و ترشحات سیلان پیدا می‌کنند و گرفتگی بینی، عفونت گوش واحتقان ریه تسکین پیدا می‌کند.
در هنگام سرماخوردگی مصرف سیر را هم فراموش نکنید. سیر اثرات ضد ویروسی، ضد قارچی و ضد باکتری دارد و آنتی‌اکسیدانی قوی به شمار می‌رود و به این دلیل در درمان عفونت و تقویت ایمنی موثر است.
بوی بدن: بوی بد بدن مشکلی است که بیشتر در فصل تابستان و هوای گرم موجب عذاب افراد می شود. در هر حال این توصیه را برای روز‌های گرم سال به خاطر داشته باشید: یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین را زیر بغل و روی پاهای خود بپاشید. این ماده یک ضد عرق طبیعی است و میزان رطوبت طبیعی تولیدی بدن را کم می‌کند.
تب یونجه (آلرژی فصلی): یک چای کیسه‌ای را در آب سرد خیس کرده و در دستمال کاغذی بپیچید و بر روی چشمها بگذارید تا خارش ناشی از آلرژی فصلی و یا سرما خوردگی تسکین پیدا کند. دکتر چارلز سیمناف از دانشگاه منچستر معتقد است اسید تانیک موجود در چای در کاهش خارش موثر است. استفاده از وازلین در سوراخ‌های بینی هم در این مورد خالی از فایده نیست.
متخصصان معتقدند از آنجاییکه مواد حساسیت‌زا به وازلین می‌‌چسبند و وارد بدن نمی‌شوند، نمی‌توانند واکنش حساسیت را شروع کنند. برای بهره‌مندی از این خاصیت کافی است هر دو ساعت یکبار وازلین باقیمانده را از بینی پاک کنید و دوباره بینی خود را با وازلین چرب کنید.
تهوع: زنجبیل حالت تهوع را برطرف می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف تنها یک گرم پود‌ر زنجبیل قبل از سوارشدن در کشتی تا ۴۰ درصد علائم بیماری مسافرت و تا ۷۰ درصد استفراغ را کاهش می‌دهد. مصرف زنجبیل در رفع تهوع صبحگاهی (ویار) نیز بسیار موثر است. از آنجاکه کاهش قند خون باعث بروز تهوع می‌شود، به زنان باردار توصیه می شود از شیرینی زنجبیلی استفاده کنند چون در این صورت قند خون آنها افت نمی‌کند.
آرتریت (التهاب مفصل): عسل و سرکه سیب از جمله ضد التهاب‌های قوی هستند. بنابراین اگر از درد مفاصل رنج می‌برید، یک قاشق مربا خوری عسل را با یک قاشق مربا خوری سرکه سیب مخلوط کنید و این معجون را صبح‌ها مصرف کنید تا درد مفاصل ناشی از آرتریت تسکین یابد.
تغییر رنگ دندان‌ها: دکتر فیل استیمر از کلینیک دندانپزشکی لندن توصیه می‌کند برای پیشگیری از تغییر رنگ دندان‌ها بعد از نوشیدن چای و قهوه، آدامس فاقد شکر بجوید. آدامس جریان بزاق را زیاد می‌کند و با شست‌وشوی دهان مانع ایجاد لکه می‌شود.
سردرد: بسیارند کسانی که اگر یک روز نوشیدن چای را فراموش کنند عقوبت ناخوشایندی چون سردرد در انتظارشان است. اما ظاهرا نوشیدن چای در درمان سردرد کسانی که به نوشیدن آن عادت ندارند هم مفید است. دکتر جین کلارک متخصص تغذیه برای درمان سردرد راهکار راحتی دارد؛ با شروع اولین علائم سردرد چای بنوشید. این متخصص عمده علل سردرد را به گشادی یا تنگی عروق خونی مغز نسبت می‌دهد و معتقد است، کافئین این تغییرات را برطرف می‌کند.
جرم گوش: ۴ بار در روز چند قطره روغن زیتون را در گوشتان بچکانید تا جرم گوش نرم شود . دکتر بایروم معتقد است این ماده از داروهای موجود برای این منظور مفیدتر است.
دندان درد: اگر می‌خواهید دندان درد شما فورا خوب شود پنبه را به عصاره گل میخک آغشته کرده و روی دندان دردناک خود بگذارید. البته دقت کنید این ماده بیش از دو دقیقه روی دندان نماند چون باعث التهاب لثه می‌شود . پزشکان آلمانی از این گیاه داروی بی‌حسی تهیه کرده‌اند.
درد پشت: برای تسکین درد پشت ، وردنه را روی زمین گذاشته و در حالی‌که پشتتان را روی آن گذاشته‌اید دراز بکشید. به این ترتیب ورد نه بین شانه‌ها قرار گرفته و به صورت شکل T انگلیسی عمود بر نخاع قرار می‌گیرد. اگر بدنتان را روی آن به حالت بالا و پایین حرکت دهید باعث تسکین تنش عضلانی می‌شود.

فرستادن پیام ...
تماس با کارشناسان فروش از طریق واتساپ
با سلام، به پشتیبانی شرکت عطارد سبز خوش آمدید، در حال حاضر با کارشناسان ما در ارتباط هستید ... در صورت تمایل پیام بفرستید.