چند اشتباه در رابطه با مصرف گیاهان دارویی !

مقالاتچند اشتباه در رابطه با مصرف گیاهان دارویی !

تا به حال فکر کرده‌اید که گیاهان دارویی برای سلامتی شما خوب است یا بد؟ در این متن ۱۰ اشتباهی که ممکن است در رابطه با مصرف گیاهان دارویی برایتان پیش آید را بررسی می‌کنیم.
۱- مصرف چای بابونه با داروهای خاص
بیشتر مردم بر این باورند که چای بابونه هیچ خطری برای سلامتی ندارد. اما اگر این چای با داروهای خاصی نوشیده شود، دارای برخی عوارض جانبی می‌باشد. در سال ۲۰۰۶، خانمی ۷۰ ساله داروی وارفارین را با چای بابونه خورده بود و با خونریزی داخلی به بیمارستان منتقل شده بود.
 
داروهای مداخله کننده با چای بابونه
* آسپرین
* مهار کننده های پلاکت از قبیل: Ticlid و Plavix
این مهارکننده ها خطر حمله و سکته قلبی را کم می‌کنند و به بیمارانی که استنت در رگ‌هایشان گذاشته‌اند، تجویز می‌شود.
بابونه شامل مواد ضدانعقادی به نام کومارین می‌باشند و هنگامی‌که این داروها همراه با بابونه مصرف شوند، موجب افزایش خونریزی می‌شوند.
* داروهای ضدانعقاد از قبیل: وارفارین.
وارفارین ناشی از کومارین است و اگر این دارو همراه با بابونه مصرف شود، باعث خونریزی داخلی می‌گردد.
* داروهای ضدافسردگی ۳ حلقه ای از قبیل: Amitriptyline، Clompiramine و Imipramine
این داروها توسط آنزیم CYP1A2 در بدن متابولیزه می‌شوند که آن آنزیم توسط بابونه مهار می‌شود و موجب افزایش غلظت خونی این داروها می‌شود و در نتیجه موجب مسمومیت می‌گردد.
* Clozapine
همانند داروهای ضدافسردگی ۳ حلقه ای باعث مسمومیت می‌شوند.
* Propranolol
برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شود.
همانند داروهای ضدافسردگی ۳ حلقه ای و Clozapine باعث مسمومیت می‌شوند.
* Theophyline
گشاد کننده برونش ها است و برای بیمارانی که دارای مشکل تنفس می‌باشند، تجویز می‌شود.
همانند داروهای ضدافسردگی ۳ حلقه ای و Clozapine و Propranolol باعث مسمومیت می‌شوند.
* Tacrine
برای بیماران مبتلا به آلزایمر و یا زوال عقل تجویز می‌شود.
همانند داروهای ضدافسردگی ۳ حلقه ای و Clozapine و Propranolol و Theophyline باعث مسمومیت می‌شوند.
 
۲- گیاهان افزایش دهنده انرژی
آیا در تمام طول روز خسته‌اید و رو به گیاهان و دیگر محصولات طبیعی برای افزایش انرژی می‌روید؟
باید بدانید که این خستگی در اثر بیماری نباشد، بیماری‌هایی از قبیل: آنمی (کم خونی)، آسم، اختلالات خواب (آپنه)، کم کاری تیروئید، سندرم خستگی مزمن و افسردگی.
خستگی می‌تواند نشانه ای از بیماری‌های عفونی، نابسامانی قلب، دیابت، بیماری‌های کبدی و کلیوی، بیماری آدیسون، بیماری‌های خودایمنی (مانند: لوپوس)، سرطان، سوء تغذیه و یا عارضه جانبی داروها نیز باشد. پس بهتر است شمایی که احساس خستگی می‌کنید، در ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا پزشک آزمایشات مختلف را برای تشخیص این بیماری‌ها انجام دهد و در صورت منفی بودن این بیماری‌ها، شما می‌توانید روش‌های طبیعی را برای از بین بردن خستگی به کار ببندید.
استفاده طولانی مدت از گیاهان دارویی مسهل ممکن است باعث از دست
دادن توانایی حرکت روده و اسهال مزمن، ضعف عضلانی، ضربان نامنظم قلب
و اختلال در کبد و یا کلیه گردد
۳- گیاهان دارویی، مکمل‌ها و یا داروهایی که ممکن است افزایش خونریزی را موجب شوند
داروهای ضدانعقاد از قبیل: آسپرین و یا وارفارین، از تشکیل لخته خون در داخل عروق جلوگیری می‌کند و بیماری‌های قلبی و سکته را کاهش می‌دهد. هنگامی که این داروها با گیاهان دارویی و مکمل‌ها ترکیب شوند، دارای اثر ضدانعقادی می‌باشند و باعث افزایش خونریزی می‌شوند.
 
این گیاهان دارویی و مکمل‌ها عبارتند از:
* آلوئه‌ورا
* بابونه
* کوآنزیم Q10
* مریم گلی
* گیاه گاو چشم یا گل مینا
* سیر
* زنجبیل
* جینکو (گیاه چینی با برگ‌های زرد)
* جینسینگ
* نخل اره ای
* گوجی (گرگ تیغ)
* پنجه شیطان
* دانگ که (گیاه چینی که برای فروکش کردن علائم قاعدگی و تحریک پذیری استفاده می‌شود)
* روغن ماهی
* پوست درخت بید
اگر شما بیشتر از یک عدد از این گیاهان و یا مکمل‌ها را همراه با وارفارین، آسپرین و دیگر ضدانعقادها مصرف می‌کنید و یا اگر بدون تجویز پزشک از این گیاهان استفاده می‌کنید؛ حتماً برای راهنمایی به یک پزشک متخصص در درمان‌های طبیعی مراجعه کنید.
 
۴- آیا شما به خاطر منافع بسیار شربت‌های گیاهی و نوشیدنی‌های انرژی زا، مصرف قهوه و یا سودا را ترک می‌کنید؟
شربت‌های گیاهی به جای قهوه مصرف می‌شوند و بدون آنکه فرد را عصبی کنند، به انسان انرژی می‌دهند. در تعدادی تحقیقات، شربت‌های گیاهی با سرطان‌های مری، دهان، ریه و مثانه در ارتباط می‌باشند، مطالعات نشان داده‌اند که این خطرات برای افرادی که از این شربت‌ها به مقدار زیاد (بیشتر از ۱ لیتر در روز) و داغ مصرف می‌کنند، بیشتر می‌باشد. نوشیدنی‌های انرژی زا (ازجمله ردبول)، حاوی کافئین و مقداری ویتامین و گیاه می‌باشد. یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها این است که راجع به اثرات ترکیبی این مواد با هم چیزی نمی‌دانیم. بسیاری از مواد تشکیل دهنده آن‌ها با کافئین موجب افزایش قدرت تحریک می‌گردد. بیشتر آن‌ها شامل مقدار زیادی شکر می‌باشند و در واقع بهتر از سودا نمی‌باشند.
اگر شما خواهان یک نوشیدنی سالم هستید، آب و یا آب انار و یا آب آلبالومی‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.
 
۵- مصرف گیاهان افزایش دهنده ایمنی مانند اکیناسه با داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی مانند کورتیکواستروئیدها
داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی در افراد گیرنده پیوند، برای جلوگیری از پس زدن اندام و جلوگیری از علائم بیماری‌های خودایمنی از قبیل: آرتریت روماتوئید، لوپوس و نوع ۱ دیابت استفاده می‌شود. گیاهانی که تحریک کننده سیستم ایمنی می‌باشند ممکن است با این داروها در تضاد باشند و در نتیجه باعث پس زدن اندام پیوند شده و تشدید بیماری‌های خودایمنی در افراد مستعد گردد. اگر شما از داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی از قبیل: سیکلوسپورین، آزاتیوپرین، کورتیکواستروئیدها و متوتروکسات استفاده می‌کنید، از مصرف گیاهان دارویی زیر خودداری کنید:
یونجه، اکیناسه، جینسینگ، ریشه شیرین بیان و عنصر معدنی روی.
۶- استفاده از گیاهان مسهل برای منظم کردن حرکات روده
گیاهان دارویی که به عنوان مسهل استفاده می‌شوند، به نام: قایقی، ریواس، آلوئه، سنا و خار گوزن می‌باشند. سنا را بیشتر از ۱ هفته نباید مصرف کنید، مگر با تجویز پزشک. استفاده طولانی مدت از گیاهان دارویی مسهل ممکن است باعث از دست دادن توانایی حرکت روده و اسهال مزمن، ضعف عضلانی، ضربان نامنظم قلب و اختلال در کبد و یا کلیه گردد. قبل از مصرف این مسهل‌های گیاهی با پزشک خود صحبت کنید.
 
۷- مصرف گیاهان دارویی، قبل و یا بعد از جراحی
گیاهان دارویی و مکمل‌ها با داروهای بیهوشی تداخل دارند و موجب خونریزی بیش از حد می‌شوند. ۲ تا ۳ هفته قبل از جراحی، هرگونه گیاه دارویی یا مکمل را مصرف نکنید.
گیاهان دارویی که بیشترین خطر را دارند، عبارتند از: جینکو، جینسینگ، سیر، زنجبیل، گلوکوزآمین و کندروتین، کوآنزیم Q10، نخل اره ای، اسید چرب امگا ۳، روغن دانه کتان و روغن ماهی، مریم گلی، گیاه گاو چشم یا گل مینا، افدرا، گل مهر طلا، بابونه، کاوا، گل هزار چشم، شیرین بیان، سنبل‌الطیب و ویتامین E
 
۸- عدم آگاهی پزشک راجع به مصرف گیاهان دارویی و مکمل‌ها
افراد به پزشک خود درباره استفاده از درمان‌های طبیعی نمی‌گویند، چرا که آن‌ها فکر می‌کنند، پزشکان به درمان‌های طبیعی علاقه‌ای ندارند یا اطلاعات کافی راجع به این درمان‌های طبیعی ندارند. درحالی‌که بسیاری از گیاهان دارویی با داروها تداخل دارند، عوارض جانبی داروها را زیاد می‌کنند و خواص درمانی آن‌ها را کم می‌کنند.
 
۹- دانستن اطلاعاتی راجع به فواید و مضرات هر نوع گیاه درمانی
برای مثال: گیاهانی که برای افزایش حجم سینه مصرف می‌شود از قبیل: رازکو شنبلیله، دارای اثرات بالقوه استروژنی می‌باشد و ممکن است خطر سرطان‌های هورمونی از قبیل: سرطان پستان و آندومتر را افزایش دهد.
 
۱۰- عدم مصرف گیاهان دارویی و مکمل‌ها به طور مداوم
مهم است که داروهای گیاهی را به طور منظم مصرف کنید، در غیر این صورت متوجه بهبودی خود نمی‌شوید.

فرستادن پیام ...
تماس با کارشناسان فروش از طریق واتساپ
با سلام، به پشتیبانی شرکت عطارد سبز خوش آمدید، در حال حاضر با کارشناسان ما در ارتباط هستید ... در صورت تمایل پیام بفرستید.